Głównym celem projektu był rozwój społeczności lokalnej mieszkańców Poznania poprzez działania społeczno –artystyczno-ekologiczne, integrujące mieszkańców, angażujące w działania oddolne poprawiające jakość przestrzeni publicznej oraz pokazanie mieszańcom Poznania, że każdy z nich jest częścią ekosystemu Poznania.
Wydarzenie „Zielony Poznań – Festiwal Rękodzieła Naturalnego” nazywane również „Targ Lokalnych i Naturalnych Produktów” odbyło się 24 września 2017 roku na terenie KontenerArt i składało się z cyklu 17 warsztatów/ pokazów/ wykładów artystycznych i ekologicznych i całodziennych animacji oraz strefy wystawienniczej.
1) STREFA WARSZTATOWO – WYKŁADOWA
Przeprowadziliśmy warsztaty: szydełkowania, upcyclingowe, krawieckie, filcowanie na sucho, decoupage, farbowania ubrań techniką shibori, kosmetyczne i mydlarskie. Odbyły się 2 wykłady dotyczący idei „Zero Waste“ i ograniczaniu konsumpcjonizmu – w jaki sposób żyć w zgodzie ze sobą w duchu minimalizmu by mieć czas na rozwój duchowy oraz wykład dotyczący sytuacji pszczół w Polsce i możliwości podejmowania działań ratowania tych owadów.
2) STREFA KULINARNA
Przygotowane zostało stoisko z kuchnia elektryczną i urządzeniami kuchennymi, przy którym uczestnicy wspólnie gotowali potrawy pod prowadzącej. Uczestnicy przygotowali wspólnie naleśniki i marokańskie, sałatkę z kuskus i inne potrawy, którymi następnie częstowali wystawców i osoby odwiedzające Targ.
3) STREFA DLA DZIECI
Bardzo dużą uwagę poświęcono dzieciom poprzez organizację zajęć edukacyjno- kulturalno- ekologicznych dla najmłodszych. Doświadczone animatorki prowadziły warsztaty mydełek glicerynowych oraz naukę segregowania śmieci.
4) STREFA POKAZÓW RĘKODZIEŁA LOKALNEGO
Do zaprezentowania swoich wyrobów rękodzielniczych zaproszeni zostali mieszkańcy Poznania – zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą jak i osoby, które szyją, malują, gotują, dekorują, upcyclingują przedmioty w domu. Celem było pokazanie, że nasi zwykli sąsiedzi są tak naprawdę niezwykłymi rzemieślnikami, twórcami i artystami, którzy nierzadko nie mają siły przebicia w walce z większymi firmami produkującymi np. zabawki czy odzież na masową skalę. Zgłosiło się ponad 30 wystawców – pełna lista
5) STREFA DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH
W strefie działań towarzyszących swoje działania/ produkty/ usługi przedstawiały organizacje/ osoby:
– Power Bike: stacjonarne ekologiczne ładowarki rowerowe w kształcie mebli miejskich, napędzane siłą nóg.
– Senior Active: fundacja, której misją jest aktywizacja osób starszych w celu podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości ich życia a priorytetem przełamywanie stereotypów społecznych odnoszących się do bierności osób 65+ jak również braku możliwości spędzania aktywnego czasu. Na Targu Fundacja sprzedawała i wymieniała rzeczy używane – zarówno sieciowe jak i markowe właśnie na rzecz pomocy osobom starszym.
– Poznańska Kooperatywa Spożywcza w czasie Targu promowała swoje działania i zachęcała mieszkańców Poznania do jedzenia zdrowo i lokalnie.
– Krystyna Zeńczak-Praga – prowadziła zajęcia Umysł i Ciało 2 w 1 – autorski trening łączący aktywność fizyczną i umysłową w tym samym czasie.
Planowaliśmy, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 150 – 200 osób, frekwencja natomiast znacznie przekroczyła nasze oczekiwania. W warsztatach wzięły udział 70 osoby, ponad 40 wystawców (z osobami towarzyszącymi) a liczbę odwiedzających w ciągu całego dnia szacujemy na około 500. Łączna ilość osób, które wzięły udział w Targu szacowana jest na ponad 600.
Wydarzenie finansowane ze środków miasta Poznania w ramach Małych Grantów 2017.