Zaznacz stronę

Kuniec Dymbiec to pracownia stworzona przez rodziców dla dzieci. Wspólnie z mieszkańcami poznańskiej dzielnicy Dębiec, stworzyliśmy miejsce, które tętniło energią. Miejsce, w którym dzieci rodzice kreatynie spędzali czas wolny, w którym uczyli się i bawili wspólnie oraz rozwijali swoje talenty.

Od września do grudnia 201 roku przeprowadziliśmy ponad 35 warsztatów i spotkań, w których wzięło udział ponad 300 osób. Daliśmy szanse 4 inicjatywom oddolnym na realizację swoich pomysłów. Staliśmy się inkubatorem kreatywności dla Dębca.

Nasze działania prowadziliśmy w ramach Otwartych Pracowni Twórczych prowadzonych przez znanych w środowisku doświadczonych animatorów i edukatorów społecznych pochodzących głównie dzielnicy Dębiec oraz z środowisk poznańskich.

PRACOWNIA KREATYWNA: warsztaty „ZRÓB TO Z NAMI…”, poświęcone szeroko rozumianemu współdziałaniu lokalnemu/ sąsiedzkiemu, działalności w lokalnej przestrzeni miejskiej, integracji, spojrzeniu na siebie jako na część osiedla, dzielnicy czy miasta.  Uczestnicy kreowali, przerabiali, wytwarzali przedmioty codziennego użytku (meble, dodatki wnętrzarskie) korzystając z materiałów przeznaczonych do powtórnego wykorzystania. Celem warsztatów było zaangażowanie i zaktywizowanie uczestników jak i obserwatorów do kreatywnego ingerowania w swoje najbliższe otoczenia, a w przypadku dzieci zrecyklingowania go do wytworzenia czegoś innego.

PRACOWNIA PERMAKULTURA – cykl warsztatów roślinnych poświęconych projektowaniu przestrzeni domowej oraz przestrzeni publicznej tak aby służyła mieszkańcom i dawała im miejsce integracji, poczucia wspólnoty, satysfakcji z kolektywnej pracy twórczej, poznawania się nawzajem, współpracy przy uprawie, pielęgnowaniu, wspólnej konsumpcji, sztuki kulinarnej.

W ramach pracowni przeprowadziliśmy również warsztaty cieszące się największym zainteresowaniem „Warsztaty z naturalnego piękna. Zrób sobie krem” – autorskie warsztaty Agnieszki Zdunek, która od 6 lat uczy w jaki sposób przejść na zieloną stronę życia i wykorzystywać tylko naturalne składniki przy pielęgnacji ciała.

PRACOWNIA ROZWOJOWA to warsztaty dla osób dorosłych poświęcone zarządzaniu czasem (warsztaty dla kobiet) oraz zarzadzania budżetem domowym. W ramach pracowni powstał również Klub Kuniec Dymbiec Rodzice, platforma wymiany wiedzy i konsultacji dla rodziców. Rodziców. Inicjatywa była oparta będzie o zasady samopomocy – to rodzice będący w podobnej sytuacji osobisto-zawodowej stanowią dla siebie najlepsze źródło wsparcia i inspiracji.

PRACOWNIA PROJEKTOWANIA I PROGRAMOWANIA: cykl warsztatów z drukowania 3D oraz podstaw programowania dla dzieci i dorosłych. Głównym celem było pokazanie, że nauka, technologia, inżynieria i matematyka, to pola wiedzy dostępne dla każdego, bez względu na wiek. Jest to szczególnie istotne w kontekście dzieci i młodzieży, którzy nie widzą bezpośredniego zastosowania zdobywanej wiedzy z przedmiotów ścisłych i nie potrafią znaleźć alternatywnych zastosowań komputerów poza światem gier i szeroko pojętej rozrywki w internecie. Warsztaty było także okazją do zapoznania się z ideą otwartej licencji wykorzystywanych narzędzi, tj. swobodnego, darmowego i publicznego dostępu do całej dokumentacji potrzebnej do stworzenia drukarki 3D.

Warsztaty były również okazją do pokazania dzieciom i młodzieży, że tablet i komputer nie służą wyłącznie do grania, ale także do zdobywania nowych umiejętności, rozwijania swoich zainteresowań oraz tworzenia własnych projektów.

 

Więcej informacji na temat działalności Pracowni Kuniec Dymbiec można znaleźć na stronie www.kuniecdymbiec.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznań