Zaznacz stronę

W 1511 roku na poznańskim Chwaliszewie, w wyniku oskarżeń o stosowanie czarów, dokonano społecznego samosądu – spalenia na stosie pierwszej w Polsce kobiety. Od tego momentu w Wielkopolsce w ten dramatyczny sposób straciło życie ponad 160 kobiet. W poznańskich archiwach zachowały się niektóre dokumenty na temat t.zw. Czarownicy z Chwaliszewa, ale imię ofiary niestety nie przetrwało w pamięci.

Ten dramatyczny rys historyczny to początek opowieści o Chórze Czarownic, chórze, który powstał w czasie warsztatów ze śpiewu białego w projekcie „Aktywator – kultura dla przestrzeni, przestrzeń dla kultury”. Projektem zapoczątkowanym w 2016 roku i kontynuowanym w 2017 roku pod nazwą „Głos Kobiet – Interdyscyplinarna Platforma Edukacyjna”, chcemy upamiętnić to historyczne wydarzenie i budować świadomość społeczną związaną z pamięcią i kulturą.

Przede wszystkim jednak poprzez treści śpiewane/ krzyczane przez Chór wskazujemy na nierówności w traktowaniu kobiet w dzisiejszym świecie. Na ich walkę pomiędzy szarą codziennością a istotą kulturalną. Na niesprawiedliwy podział pomiędzy światem męskim i kobiecym, na wykorzystywanie kobiet.
W projekcie bierze udział wielu znakomitych twórców: Ewa Łowżył (pomysłodawczyni chóru), Malina Prześluga (autorka tekstów), Zbigniew Łowżył, Mieszko Łowżył, Patryk Lichota, (kompozytorzy) oraz chór około 30 wspaniałych Kobiet.

 

Najnowsze informacje dotyczące projektu oraz zdjęcia i filmy można znaleźć na oficjalnej stronie Chóru Czarownic

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznań